Aerobatics Server

IAC Contest Result

[International Aerobatic Club] [Articles etc] [Communications] [Contest and Patch Information] [Aviation Organizations] [Other Aerobatics Info] [Aerobatics Images] [Other Aerobatics Links] [Other Aviation Info (including weather)] [Search ACRO Website]

Disclaimer: These aerobatics pages are developed by individual IAC members and do not represent official IAC policy or opinion.



[Usage Statistics]


IAC Contest Result


This information was scanned from Sports Aerobatics and translated with an Optical Character Recognition System. This means that there may be errors in the text. If you find one, please let me know and I will correct it.


NORTH FLORIDA AEROBATICS CHAMPIONSHIP

May 28-29, 1994 - Keystone, FL - Chapters 90 & 63


BASIC

Place/Pilot Aircraft/N-number Total %of Possible 1. Kim Chapman/Juno, FL Acroduster/N750X 616.6 86.76 2. Anthony Daum/Winter Garden, FL Eagle/N3785S 566.5 79.72 3. David Bardeau/Stuart, FL Zlin/N2242L 555.0 78.17 4. Dale Evans/Miami, FL Starduster/N626CW 427.0 60.14 5. Mark Huber/Jupiter, FL Pitts S2B/N6082E 423.8 59.58 6. Richard Cam/Keystone Heights, FL Pitts S2B/N6082E 289.1 40.70

SPORTSMAN

Place/Pilot Aircraft/N-number Total %of Possible 1. Ola Nilsson/Lake Worth, FL Acroduster/N750X 2305.9496 83.51 2. David Wolff/Stuart, FL Starduster/N626CW 2278.0607 82.54 3. Eric Jensen/Flagler Beach, FL CAP 1OB/N151NA 2258.2020 81.81 4. John Clipp/New Smyrna Beach, FL CAP 1OB/N151NA 2217.2439 80.33 5. Aileen Watkins/St. Petersburg, FL Pitts S2B/N608ZE 2168.4358 78.55 6. Pete Fair/Tampa, FL Pitts S2B/N260K 2153.6636 78.01 7. Paul Ordini/Vero Beach, FL RANS S9/N218ER 2083.5376 75.47 8. Russ Lynn/Ft. Myers, FL Aerobat/N6020J 2071.2072 75.04 9. Charles Wolff/Stuart, FL Starduster/N626CW 1923.9466 69.67 10. Kent Krauser/Lake Mary, FL Pitts S2A/N17DM 1684.8213 61.06 11. George Hill/Griffin, GA Pitts/N28BJ 1620.2915 58.70
BASIC & SPORTSMAN CHIEF JUDGE: Jon Moore, Boynton Beach, FL; BASIC & SPORTSMAN JUDGES: Paul Logue, Midland, GA; George Hill, Griffin, GA; Diane Frost, Boca Raton, FL; Liza Weaver, Ocala, FL; Bob York, St. Augustine, FL; Gary Soud, Jacksonville, FL; BASIC & SPORTSMAN ASSISTANTS: Nathan Metzger, Atlanta, GA; Bob Frost, Boca Raton, FL; Fred Weaver, Ocala, FL; Pete Fair, Tampa, FL; Treesa Soud, Jacksonville, FL; Dale Evans, Miami, FL; Jimmy Aurandt.

INTERMEDIATE

Place/Pilot Aircraft/N-number Total %of Possible 1. David Dingman/Salt Lake City, UT Staudacher 4189.7989 87.45 S600/N993DD 2. Rick Porter/Tucker,GA Pitts S1T/N61BM 4127.5863 86.16 3. Nathan Metzger/Atlanta, GA Pitts S1 T/N61BM 4123.8548 86.08 4. John Freeman/Orlando, FL Pitts S1S/N93DB 4066.9915 84.89 5. Bradley Vidrine/Bronssard, LA Extra 230/N230GA 4055.3495 84.66 6. Fred Weaver/Ocala, FL Pitts S1/N18FW 3840.8100 80.17 7. Randy Reinhardt/Lexington, KY Sukhoi SU26/N605SU 3789.0241 79.10 8. Tim Brown/Griffin, GA Pitts/N16DJ 3665.6745 76.51 9. Bill Hunter/Gainesville, FL Pitts S1S/N86CM 3616.0932 75.49 10. Don Browning/Longwood, FL Pitts S1/N88WS 3356.4925 70.06 11. Sam Fry/Prairieville, LA Lazer 230/N31LZ 2830.9026 59.08
INTERMEDIATE CHIEF JUDGE: Jon Moore, Boynton Beach, FL; INTERMEDIATE JUDGES; Paul Logue, Midland, GA; George Hill, Griffin, GA; Gary Soud, Jacksonville, FL; Lloyd Wittenburg, Griffin, GA; Ken Bishop, Heathrow, FL; INTERMEDIATE ASSISTANTS: Paul Ordini, Vero Beach, FL; Russ Lynn, Ft. Myers, FL; Montaine Mallet, Bunnell, FL; Diane Frost, Boca Raton, FL; Jimmy Aurandt.

ADVANCED

Place/Pilot Aircraft/N-number Total %of Possible 1. Michele Thonney/Port St. Lucie, FL Pitts S1/N69ML 6231.6 85.01 2. Bill Williamson/Apopka, FL Pitts S1S/N76YW 6140.5 83.77 3. Ken Bishop/Heathrow, FL Extra 230/N91KB 6020.0 82.13 4. Mike Mays/Boynton Beach, FL Pitts S1S/N82CM 6006.3 81.94 5. Robert Vidrine/Lafayette, LA Extra 230/N230GA 5935.6 80.97 6. Robert York/St. Augustine, FL Pitts S1S/N99PF 4989.8 68.06

UNLIMITED

Place/Pilot Aircraft/N-number Total %of Possible 1. Phil Knight/West Palm Beach, FL Extra 300S/N76PK 10187.8 87.37 2. Louisa Knapp/St. Augustine, FL Extra 300S/N20EX 9862.8 84.58 3. Ellen Dean/St. Augustine, FL Extra 300/N50EX 9428.9 80.86 4. John Lillberg/Boynton Beach, FL Extra 300S/N300XS 9263.2 79.44 5. Larry Blankenhagen/Houston, TX Pitts S1J/N49314 5802.9 49.76

UNLIMITED FOUR MINUTE FREE

Place/Pilot Aircraft/N-number Total %of Possible 1. John Lillberg/Boynton Beach, FL Extra 300S/N300XS 1934.5 80.58 2. Phil Knight/West Palm Beach, FL Extra 300S/N76PK 1916.0 79.83
ADVANCED & UNLIMITED CHIEF JUDGES: Phil Knight, West Palm Beach, FL; Jon Moore, Boynton Beach, FL; ADVANCED & UNLIMITED JUDGES: Paul Logue, Midland, GA; Jack Mayberry, Jacksonville, FL; Rudy Penteado, Margate, FL; Tim Brown, Griffin, GA; Bob Bloodwell, Orlando, FL; Fred Weaver, Ocala, FL; Bob Frost, Boca Raton, FL; ADVANCED & UNLIMITED ASSISTANTS: Treesa Soud, Jacksonville, FL; Russ Lynn, Ft. Myers, FL; Montaine Mallet, Bunnell, FL; Dave Dingman, Salt Lake City, UT; Gary Soud, Jacksonville, FL; Aileen Watkins, Stuart, FL; Sam Fry, Prairieville, LA; Dave Swartz, Plantation, FL; Sandi Moore, Boynton Beach, FL; Paul Logue, Midland, GA.,

If you have aerobatics related information that you would like to make available, please contact me at the email address below.

Last Update: Sat Aug 29 16:11:27 2009


© Dr. Günther Eichhorn
Retired Email Guenther Eichhorn